W Kosmetologii

Metody upiększania ciała i hamowania procesów starzenia skóry za pomocą pijawek znane były od najstarszych czasów. Maseczki na twarz i ciało w różnych kombinacjach olejków zapachowych mieszanych z krwią pacjenta oraz substancjami zawartymi w gruczołach ślinowych stosowały japońskie gejsze, słynące ze swej urody. Obecnie jest powszechnie stosowana w świecie gwiazd filmu, mody i celebrytów.

Zabiegi liftingujące twarz i ujędrniające biust tą metodą, to najbardziej skrywana tajemnica gwiazd.

Terapie odmładzania i upiększania skóry przy pomocy pijawek należą do najbardziej ekskluzywnych technik hirudoterapii w świecie i świecą aktualnie tryumf na wszystkich kontytnentach.
Nie tylko Demi Moore jako ambasodarka tej terapii, lecz również wiele innych gwiazd korzysta z tej metody, gdyż dla nich zachowanie świeżości i młodego wyglądu jest warunkiem i przepustką do ich zawodowej pracy
Lipidy stanowią 20 % całej masy substancji gruczołów ślinowych. Razem z lipidami występują hormony sterydowe takie jak: kortyzol, dehydroepiandrosteron, androsteron, testosteron, progesteron i estradiol. Mamy więc skład doskonałego kremu opartego o najnowsze składniki w dodatku w żywych formach aktywnych biologicznie. Taka kombinacja musi zmieniać stan i wygląd skóry.

Badania nad substancjami gruczołów ślinowych potwierdziły obecność substancji wpływających na stan skóry, jej napięcie, ukrwienie, świetlistość. Dając wyjaśnienie tego co działo się w czasach brousseizmu francuskiego. Wtedy to używanie pijawek w celu poprawy urody było niemalże obowiązkiem. Ozdabianie biżuterii, sukien balowych motywami nawiązującymi do pijawek było modne i w dobrym guście. Pijawki przystawiano najczęściej za uszami i we włosach. Krew pacjenta wymieszana z substancjami z gruczołów pijawek stanowi wspaniałą dedykowaną indywidulanie dla każdego maseczkę, której efekty są niesamowicie spektakularne i widoczne już po 20 minutach.

Hialuronidaza, elastaza kolagenaza, działają, jako czynniki rozprzestrzeniające, zmniejszające napięcie tkanki łącznej i zwiększające penetracje w skórze pozostałych związków pochodzących z gruczołów ślinowych. Substancja histaminopodobna rozszerza naczynia skórne, zwiększając ukrwienie danej okolicy. W substancjach gruczołów ślinowych stwierdzono też serotoninę. Razem ze związkami przeciwzakrzepowymi i przeciwzapalnymi pijawki, podskórnie dostają się te lipidy, które oprócz białek stanowią potężną grupę związków ślinowych. Największą grupę tworzą kwasy fosfatydowe i wolne kwasy tłuszczowe. Razem z lipidami wydzielane są enzymy takie jak fosfolipazy i lipazy, odgrywające główną rolę w przebudowie fosfolipidów błony komórkowej komórek skóry, działając leczniczo i ochronnie w gojeniu samej rany po pijawce jak również w tkankach otaczających. To właśnie wykorzystuje się w kosmetologii hirudoterapeutycznej, gdzie efekty są zdumiewające. W terapii upiększającej i odmładzającej wykorzystujemy również unikatowe kosmetyki z ekstraktem z gruczołów ślinowych pijawek o biologicznie aktywnej strukturze. Z terapii tej chętnie korzystają u nas zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Aktorka Demi Moore przyznała się oficjalnie do okresowych zabiegów odmładzania za pomocą hirudoterapii podczas telewizyjnego show z Dawidem Lettermanem.