
Zabiegi wykonuje Hirudoterapeuta Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Hirudoterapeutów. Licencjonowany przez Akademię Zdrowia i dr Macieja Paruzela oraz dr Lidia Kuplewska z Hyrudoterapii Medical Center we Lwowie. Coroczny audyt - absolwetnt akademii Abros.
10+ Lat Doświadczenia
500+ Wykonanych Zabiegów
200+ Uratowanych Kończyn

TERAPIA PIJAWKĄ
lekarską jest obecnie uznaną w świecie dziedziną medycyny konwencjonalnej (99.991 - Terapia pijawkowa). Mimo sceptycyzmu niektórych osób zastosowanie hirudoterapii w medycynie stało się faktem.

POZYTYWNE DZIAŁANIE
pijawki lekarskiej zostało wielokrotnie potwierdzone przez chorych, którym pijawki pomogły w wielu dolegliwościach. Leczenie pijawkami lekarskimi uratowało niejedną kończynę, zdrowie a nawet i życie ludzkie.

OBECNIE ZBADANO
ponad 160 związków chemicznych, które produkuje pijawka w gruczołach ślinowych i to wlaśnie one mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzięki nim jest możliwe bezoperacyjne leczenie.
HIRUDOTEAPIA
Leczenie Pijawką Lekarską
Po odkryciu w 1950 roku przez prof. F. Markwardta czystego antykoagulantu-hirudyny oraz do czasów obecnych ponad stu nowych, organicznych związków chemicznych o bardzo złożonej budowie oraz ciekawych i pożądanych właściwościach leczniczych zapewniło jej ponowny wzrost zainteresowania przez wiodące w stosowaniu najnowszych metod leczenia ośrodki naukowe, kliniki i szpitale na całym świecie. Gatunek pijawki lekarskiej jest obecnie uważana za żywe, małe laboratorium farmakologiczne.
Pijawki do zabiegów pochodzą ze specjalistycznej hodowli, posiadającej wszelkie konieczne uprawnienia. Hodowla przebiega pod pełną kontrolą, pijawki są przebadane i wolne od bakterii, wirusów oraz zanieczyszczeń. Pijawki nigdy nie były używane do innych zabiegów, wolno je stosować tylko jednorazowo. Po każdym zabiegu są utylizowane. Są jednorazowego użytku
Profesjonalizm, higiena, ochrona danych pacjenta wg najwyższych standardów
Terapia polega na tym, że pijawka wpuszcza ze swoich gruczołów ślinowych bezcenne naturalne związki chemiczne do krwiobiegu, a nie na tym, że wypija krew.
Zabiegu standardowo odbywają się raz w tygodniu. Czas zabiegu od 15 do 60 minut. Ilość zabiegów zależy od choroby, stanu zaawansowania schorzenia, wieku i ogólnej kondycji organizmu pacjenta



O LECZENIU
Działanie
Leczenie Pijawką lekarską jest skuteczne nie dla tego że pijawka ssie krew lecz dlatego, ze wpuszcza ponad 160 naturalnych związków Kiedyś sądzono, że leczy tzw. upuszczanie krwi. Obecnie zbadano ponad 160 związków chemicznych, które produkuje pijawka w gruczołach ślinowych i to właśnie one mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzięki nim jest możliwe bezoperacyjne leczenie.
Ostatnio amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pijawki medyczne (Hirudo medicinalis), oficjalnie uznając je za lekarstwo. Lekarze musieli przyznać, że hirudyna jest skuteczniejsza w zapobieganiu zawałom, niż stosowana do tej pory aspiryna czy heparyna (testy na około 20 tysiącach chorych). Dzięki pijawkom, jedna z firm farmaceutycznych stworzyła już syntetyczną hirudynę, którą mogą przyjmować chorzy, której jednak daleko do tej naturalnej. Pijawki doceniono też za działanie znieczulające. – Niemcy wykorzystują je przy zapaleniu stawów kolanowych – mówi Michał Szuch, reumatolog. – W takiej fazie, w której ulgi nie przynoszą żadne tradycyjne lekarstwa, żywe pijawki działają rewelacyjnie.
Najważniejsze związki to :
HIRUDYNA – najlepszy z istniejących środków przeciwzakrzepowych.
APYRAZA – zmniejsza lepkość krwi
ANTYELASTAZA – spowalnia proces starzenia się skóry.
LIPAZY I ERASTAZY – powodują rozkład tłuszczów.
EGLINA – jest silnym środkiem przeciwzapalnym.
DESTABILAZA – powoduje rozkład zakrzepłej krwi, a zawarta w niej prostaglandyna regeneruje naczynia krwionośne, reguluje poziom cukru i ciśnienia krwi.
HIALURONIDAZA I CHLOROMYCENTYNA – to silne, naturalne antybiotyki. Znajdują się tutaj również substancje znieczulające, rozszerzające naczynia krwionośne a nawet neuropeptydy, które zawierają endorfiny zwane hormonami szczęścia oraz neurotransmitery – związki mające wpływ na zmniejszenie odczuwania bólu, niepokoju, depresji i na wywołanie snu.
SUBSTANCJE ZNIECZULAJĄCE – silne czynniki przeciwbólowe
NEUROTRANSMITERY – związki biochemiczne normalizujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Należą do nich dopamina, serotonina, acetylocholina oraz enkefalina.
Dlatego też hirudoterapia ma czesto istotny wpływ na poprawę stanu zdrowia jak również znakomicie wspomagają leczenie.
- Hirudyna
- Apyraza
- Antyelastaza
- Lipazy i Erastazy
- Englina
- Destabilaza
- Hialuronidaza i Chloromycentyna
- Substancje Znieczulające
- Neurotransmitery
Przeciwskazania
- Nowotwory złośliwe niezależnie od lokalizacji.
- Tętniak sródczaszkowy
- Tętniak brzuszny.
- Choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka w ciężkim stadium.
- Gruźlica stadium prądkowania.
- Ostre stany gorączkowe, choroby zakaźne.
- Ostre wycięczenie (charlactwo)
- Ciężkie stadia chorób wewnętrznych i immunosupresja – niewyrównana cukrzyca, marskość wątroby, HIV, przewlekła sterydoterapiia, zapalenie płuc.
- Nigdy nie stawiamy pijawek kobietom w ciąży i okresie połogu.
- Absolutnym przeciwwskazaniem jest hemofilia.
- Przebyte niedawno leczenie z wykorzystaniem antykoagulantów. Zabieg po przerwie trwającej przynajmniej dwa tygodnie. W przeciwnym razie proces krwawienia z ranki gdzie przyssana była pijawka może trwać bardzo długo (nawet do 48 godzin).
- Nie przeprowadzamy zabiegu hirudoterapii przy silnej anemii.
- Ciężkie alergie – możliwość wystąpienia nadwrażliwości na związki zawarte w gruczołach ślinowych pijawki.
- Z założenia nie leczymy pijawkami dzieci poniżej 10 tego roku życia – nie dotyczy szczególnych przypadków.
- Kobiet w czasie okresu. Najwcześniej 4 dni przed (może przyspieszyć) lub dopiero po.
- Zakrzepicy III i IV stopnia
- Nowotwory, można po udanej chemioterapii zatrzymać nawroty.
- Ciężkie stadia choroby wewnętrznej.
- Dializy.
- Ciężka niewydolność nerek.
- Keleoid – blizny koleoidowe, pacjentów z tendencją do bliznowców keloidowych a leczonych z innego powodu.
- Chorzy nieprzytomni i upośledzeni umysłowo.
Zalecenia przed i po zabiegu
- Przychodząc na zabieg proszę pamiętać o zapachach. Myć się środkami bezzapachowymi i ograniczyć ilość perfum. Pijawki są bardzo wrażliwe na zapachy i mogą one im przeszkadzać.
- Dobę przed i po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, pić dużej ilości mocnej kawy i herbaty. Te używki mogą spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i przedłużone krwawienie.
- Po zabiegu szczególnie dbamy o aseptyczność ranek chroniąc je przed zakażeniem.
- Nie należy dotykać rękoma pozostawianej przez pijawkę ranki. Nie wolno jej również rozdrapywać (w przypadku swędzenia zastosować odpowiednią maść).
- W czasie pierwszej doby po hirudoterapii nie powinno się moczyć ranki wodą.
- Przez okres 2-3 dni nie należy uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Skuteczność terapii
O skuteczności przeprowadzonej terapii decyduje kilka elementów:
- Prawidłowa diagnoza
- Wybór odpowiedniej techniki
- Czas trwania zabiegu zazwyczaj zakończony w momencie odpadnięcia pijawek
- Określenie niezbędnej ilości pijawek dla przeprowadzenia procesu terapii oraz ilosci niezbednej w poszczególnych zabiegach
- W czasie pierwszej doby po hirudoterapii nie powinno się moczyć ranki wodą.
- Przez okres 2-3 dni nie należy uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Najczęściej zadawane pytania
Poniżej przedstawiamy Państwu odpowiedzi na wiele pytań, podkreślając, że zabiegi są korzystne, a jakość ich wykonania jest na najwyższym poziomie.
Dobę przed zabiegiem hirudoterapii pacjent nie powinien spożywać alkoholu, palić papierosów, smarować okolic miejsca przystawiania pijawek preparatami leczniczymi (maści, kremy, żele). Dzień przed i w dniu zabiegu proszę nie używać zapachowych perfum i kosmetyków do mycia ciała. Skóra powinna mieć neutralny zapach.
Zabieg trwa od 15 do 90 minut. Jednorazowo można przystawić od 3-15 pijawek w zależności od rodzaju dolegliwości, stopnia jej zaawansowania, stanu organizmu pacjenta, jego wieku i masy ciała.
Krwawienie pozabiegowe jest efektem pożądanym, z ranek z krwią wydostaje się chłonka, toksyny, bakterie, śluz, złogi, w ten sposób organizm się oczyszcza, natomiast organizm dostaje impuls by zacząć produkować świeżą krew. Sączenie może trwać nawet do 20 godzin.
Nie, absolutenie nie. Pijawki używane są tylko raz. Po zabiegu są od razu utylizowane.
Tak. Miejsce przystawienia pijawki jest odpowiednio wybierane zależnie od rodzaju dolegliwości.
W stomatologii pijawki wykorzystuje się do oczyszczania ropni okołozębowych lub obrzęków tkanek miękkich zlokalizowanych w okolicach zębów. W ropnym zapaleniu dziąseł, paradontozie, źle gojących się dołach zębowych – po resekcji zębów.
- stopnia zaawansowania zmian chorobowych
- od pracy systemu odpornościowego, pomagającego zwalczyć chorobę,
- współpracy pacjenta, jego nastawienia oraz stosowania się do zaleceń,
- częstotliwości sotosowania zabiegów,
- zdolności regeneracji chorego organizmu.
Przed zabiegiem należy w miarę możliwośći wycofać lub ograniczyć (pod kontrolą lekarza) lekarstwa rozrzedzające krew (antykoagulanty), lekarstwa nasercowe, hormony, sterydy i antybiotyki.