O Nas

Zabiegi wykonuje Hirudoterapeuta Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Hirudoterapeutów. Licencjonowany przez Akademię Zdrowia i dr Macieja Paruzela oraz dr Lidia Kuplewska z Hyrudoterapii Medical Center we Lwowie. Coroczny audyt - absolwetnt akademii Abros.

TERAPIA PIJAWKĄ

lekarską jest obecnie uznaną w świecie dziedziną medycyny konwencjonalnej (99.991 - Terapia pijawkowa). Mimo sceptycyzmu niektórych osób zastosowanie hirudoterapii w medycynie stało się faktem.

POZYTYWNE DZIAŁANIE

pijawki lekarskiej zostało wielokrotnie potwierdzone przez chorych, którym pijawki pomogły w wielu dolegliwościach. Leczenie pijawkami lekarskimi uratowało niejedną kończynę, zdrowie a nawet i życie ludzkie.

OBECNIE ZBADANO

ponad 160 związków chemicznych, które produkuje pijawka w gruczołach ślinowych i to wlaśnie one mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzięki nim jest możliwe bezoperacyjne leczenie.

HIRUDOTEAPIA

Leczenie Pijawką Lekarską

Leczenie i terapia pijawką lekarską to uznana przez naukę i medycynę metoda leczenia odkrywana na nowo. To procedura medyczna nr 999.991 akceptowana przez NFZ. Metoda ta jest refundowana w Niemczech, Francjii, Portugalii, USA. W Polsce jest już stosowana w kilku szpitalach

Po odkryciu w 1950 roku przez prof. F. Markwardta czystego antykoagulantu-hirudyny oraz do czasów obecnych ponad stu nowych, organicznych związków chemicznych o bardzo złożonej budowie oraz ciekawych i pożądanych właściwościach leczniczych zapewniło jej ponowny wzrost zainteresowania przez wiodące w stosowaniu najnowszych metod leczenia ośrodki naukowe, kliniki i szpitale na całym świecie. Gatunek pijawki lekarskiej jest obecnie uważana za żywe, małe laboratorium farmakologiczne.

Pijawki do zabiegów pochodzą ze specjalistycznej hodowli, posiadającej wszelkie konieczne uprawnienia. Hodowla przebiega pod pełną kontrolą, pijawki są przebadane i wolne od bakterii, wirusów oraz zanieczyszczeń. Pijawki nigdy nie były używane do innych zabiegów, wolno je stosować tylko jednorazowo. Po każdym zabiegu są utylizowane. Są jednorazowego użytku

Profesjonalizm, higiena, ochrona danych pacjenta wg najwyższych standardów

Terapia polega na tym, że pijawka wpuszcza ze swoich gruczołów ślinowych bezcenne naturalne związki chemiczne do krwiobiegu, a nie na tym, że wypija krew.

Zabiegu standardowo odbywają się raz w tygodniu. Czas zabiegu od 15 do 60 minut. Ilość zabiegów zależy od choroby, stanu zaawansowania schorzenia, wieku i ogólnej kondycji organizmu pacjenta

O LECZENIU

Leczenie Pijawką lekarską jest skuteczne nie dla tego że pijawka ssie krew lecz dlatego, ze wpuszcza ponad 160 naturalnych związków Kiedyś sądzono, że leczy tzw. upuszczanie krwi. Obecnie zbadano ponad 160 związków chemicznych, które produkuje pijawka w gruczołach ślinowych i to właśnie one mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzięki nim jest możliwe bezoperacyjne leczenie.

Ostatnio amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pijawki medyczne (Hirudo medicinalis), oficjalnie uznając je za lekarstwo. Lekarze musieli przyznać, że hirudyna jest skuteczniejsza w zapobieganiu zawałom, niż stosowana do tej pory aspiryna czy heparyna (testy na około 20 tysiącach chorych). Dzięki pijawkom, jedna z firm farmaceutycznych stworzyła już syntetyczną hirudynę, którą mogą przyjmować chorzy, której jednak daleko do tej naturalnej. Pijawki doceniono też za działanie znieczulające. – Niemcy wykorzystują je przy zapaleniu stawów kolanowych – mówi Michał Szuch, reumatolog. – W takiej fazie, w której ulgi nie przynoszą żadne tradycyjne lekarstwa, żywe pijawki działają rewelacyjnie.

Najważniejsze związki to :

HIRUDYNA – najlepszy z istniejących środków przeciwzakrzepowych.
APYRAZA – zmniejsza lepkość krwi
ANTYELASTAZA – spowalnia proces starzenia się skóry.
LIPAZY I ERASTAZY – powodują rozkład tłuszczów.
EGLINA – jest silnym środkiem przeciwzapalnym.
DESTABILAZA – powoduje rozkład zakrzepłej krwi, a zawarta w niej prostaglandyna regeneruje naczynia krwionośne, reguluje poziom cukru i ciśnienia krwi.
HIALURONIDAZA I CHLOROMYCENTYNA – to silne, naturalne antybiotyki. Znajdują się tutaj również substancje znieczulające, rozszerzające naczynia krwionośne a nawet neuropeptydy, które zawierają endorfiny zwane hormonami szczęścia oraz neurotransmitery – związki mające wpływ na zmniejszenie odczuwania bólu, niepokoju, depresji i na wywołanie snu.
SUBSTANCJE ZNIECZULAJĄCE – silne czynniki przeciwbólowe
NEUROTRANSMITERY – związki biochemiczne normalizujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Należą do nich dopamina, serotonina, acetylocholina oraz enkefalina.
Dlatego też hirudoterapia ma czesto istotny wpływ na poprawę stanu zdrowia jak również znakomicie wspomagają leczenie.

 • Hirudyna
 • Apyraza
 • Antyelastaza
 • Lipazy i Erastazy
 • Englina
 • Destabilaza
 • Hialuronidaza i Chloromycentyna
 • Substancje Znieczulające
 • Neurotransmitery
 1. Nowotwory złośliwe niezależnie od lokalizacji.
 2. Tętniak sródczaszkowy
 3. Tętniak brzuszny.
 4. Choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka w ciężkim stadium.
 5. Gruźlica stadium prądkowania.
 6. Ostre stany gorączkowe, choroby zakaźne.
 7. Ostre wycięczenie (charlactwo)
 8. Ciężkie stadia chorób wewnętrznych i immunosupresja – niewyrównana cukrzyca, marskość wątroby, HIV, przewlekła sterydoterapiia, zapalenie płuc.
 9. Nigdy nie stawiamy pijawek kobietom w ciąży i okresie połogu.
 10. Absolutnym przeciwwskazaniem jest hemofilia.
 11. Przebyte niedawno leczenie z wykorzystaniem antykoagulantów. Zabieg po przerwie trwającej przynajmniej dwa tygodnie. W przeciwnym razie proces krwawienia z ranki gdzie przyssana była pijawka może trwać bardzo długo (nawet do 48 godzin).
 12. Nie przeprowadzamy zabiegu hirudoterapii przy silnej anemii.
 13. Ciężkie alergie – możliwość wystąpienia nadwrażliwości na związki zawarte w gruczołach ślinowych pijawki.
 14. Z założenia nie leczymy pijawkami dzieci poniżej 10 tego roku życia – nie dotyczy szczególnych przypadków.
 15. Kobiet w czasie okresu. Najwcześniej 4 dni przed (może przyspieszyć) lub dopiero po.
 16. Zakrzepicy III i IV stopnia
 17. Nowotwory, można po udanej chemioterapii zatrzymać nawroty.
 18. Ciężkie stadia choroby wewnętrznej.
 19. Dializy.
 20. Ciężka niewydolność nerek.
 21. Keleoid – blizny koleoidowe, pacjentów z tendencją do bliznowców keloidowych a leczonych z innego powodu.
 22. Chorzy nieprzytomni i upośledzeni umysłowo.
 • Przychodząc na zabieg proszę pamiętać o zapachach. Myć się środkami bezzapachowymi i ograniczyć ilość perfum. Pijawki są bardzo wrażliwe na zapachy i mogą one im przeszkadzać.
 • Dobę przed i po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, pić dużej ilości mocnej kawy i herbaty. Te używki mogą spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i przedłużone krwawienie.
 • Po zabiegu szczególnie dbamy o aseptyczność ranek chroniąc je przed zakażeniem.
 • Nie należy dotykać rękoma pozostawianej przez pijawkę ranki. Nie wolno jej również rozdrapywać (w przypadku swędzenia zastosować odpowiednią maść).
 • W czasie pierwszej doby po hirudoterapii nie powinno się moczyć ranki wodą.
 • Przez okres 2-3 dni nie należy uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

O skuteczności przeprowadzonej terapii decyduje kilka elementów:

 1. Prawidłowa diagnoza
 2. Wybór odpowiedniej techniki
 3. Czas trwania zabiegu zazwyczaj zakończony w momencie odpadnięcia pijawek
 4. Określenie niezbędnej ilości pijawek dla przeprowadzenia procesu terapii oraz ilosci niezbednej w poszczególnych zabiegach
 5. W czasie pierwszej doby po hirudoterapii nie powinno się moczyć ranki wodą.
 6. Przez okres 2-3 dni nie należy uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy Państwu odpowiedzi na wiele pytań, podkreślając, że zabiegi są korzystne, a jakość ich wykonania jest na najwyższym poziomie.

W pierwszej fazie zabiegu odczuwalne jest impulsowe pieczenie, lecz po paru minutach zanika, ponieważ pijawka wpuszcza do krwi substancje znieczulające.

Dobę przed zabiegiem hirudoterapii pacjent nie powinien spożywać alkoholu, palić papierosów, smarować okolic miejsca przystawiania pijawek preparatami leczniczymi (maści, kremy, żele). Dzień przed i w dniu zabiegu proszę nie używać zapachowych perfum i kosmetyków do mycia ciała. Skóra powinna mieć neutralny zapach.

Zabieg trwa od 15 do 90 minut. Jednorazowo można przystawić od 3-15 pijawek w zależności od rodzaju dolegliwości, stopnia jej zaawansowania, stanu organizmu pacjenta, jego wieku i masy ciała.

Krwawienie pozabiegowe jest efektem pożądanym, z ranek z krwią wydostaje się chłonka, toksyny, bakterie, śluz, złogi, w ten sposób organizm się oczyszcza, natomiast organizm dostaje impuls by zacząć produkować świeżą krew. Sączenie może trwać nawet do 20 godzin. 

Do zabiegu używa się tylko pijawek hodowanych w izolowanych warunkach labolatoryjnych, które nie mają kontaktu z otoczeniem zewnętrznym.

Nie, absolutenie nie. Pijawki używane są tylko raz. Po zabiegu są od razu utylizowane.

Tak. Miejsce przystawienia pijawki jest odpowiednio wybierane zależnie od rodzaju dolegliwości.

W stomatologii pijawki wykorzystuje się do oczyszczania ropni okołozębowych lub obrzęków tkanek miękkich zlokalizowanych w okolicach zębów. W ropnym zapaleniu dziąseł, paradontozie, źle gojących się dołach zębowych – po resekcji zębów.

Sztuczne zapachy kosmetyków odstraszają pijawki od żerowania. Oprócz tego, do produkcji kosmetyków często używane są jony kobaltu, które blokują gruczoły ślinowe pijawki (przede wszystkim pudry, pomadki, samoopalacze, kremy przeciwsłoneczne z filtrami UV itp.)
Jak najbardziej, w czasie kaszlu, stanów zapalnych płuc i oskrzeli w okolicach klatki piersiowej zbiera się śluz, który powoduje męczący kaszel, obrzęki płuc. Postawienie pijawek przy tych dolegliwościach usuwa bardzo szybko zalegający śluz, co powoduje, że stany zapalne zanikają, a kaszel ustępuje.
Efekt zależy od:
 • stopnia zaawansowania zmian chorobowych
 • od pracy systemu odpornościowego, pomagającego zwalczyć chorobę,
 • współpracy pacjenta, jego nastawienia oraz stosowania się do zaleceń,
 • częstotliwości sotosowania zabiegów,
 • zdolności regeneracji chorego organizmu.
Jeżeli był to udar niedokrwienny to można wprowadzić terapię jeżeli nie ma innych obecnych przeciwwskazań. Jeżeli udar był krwotoczny to nie można wprowadzić hirudoterapii.

Przed zabiegiem należy w miarę możliwośći wycofać lub ograniczyć (pod kontrolą lekarza) lekarstwa rozrzedzające krew (antykoagulanty), lekarstwa nasercowe, hormony, sterydy i antybiotyki.

Tak. Wykonanie zabiegu w okolicach kości ogonowej, sklepienia łonowego, poprawia krążenie krwi w miednicy, rozszerzają się naczynia w tych okolicach, jest lepsze dotlenienie komórek oraz lepiej funkcjonują narządy wewnętrzne.
Wkłuwanie się pijawek w skórę działa jak akupunktura, bo podrażnia obecne w skórze receptory. Dlatego podczas wykonywania zabiegu, jak jest taka możliwość stawiam pijawki na meridianach lub punktach akupunkturowych co wspomaga i przyspiesza zdrowienie organizmu.

TERAPIA PIJAWKAMI?

Zadbaj o swoje zdrowie jak najszybciej!