DZIAŁANIE

Leczenie Pijawką lekarską jest skuteczne nie dla tego że pijawka ssie krew lecz dlatego, ze wpuszcza ponad 160 naturalnych związków Kiedyś sądzono, że leczy tzw. upuszczanie krwi. Obecnie zbadano ponad 160 zwiazków chemicznych, które produkuje pijawka w gruczołach ślinowych i to wlaśnie one mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzięki nim jest możliwe bezoperacyjne leczenie.

Najważniejsze zwiazki to :

Hirudyna - najlepszy z istniejących srodków przeciwzakrzepowych.
Apyraza zmniejsza lepkość krwi
Antyelastaza spowalnia proces starzenia się skóry.
Lipazy i erastazy powodują rozkład tłuszczów.
Eglina jest silnym środkiem przeciwzapalnym.
Destabilaza powoduje rozkład zakrzepłej krwi, a zawarta w niej prostaglandyna regeneruje naczynia krwionośne, reguluje poziom cukru i ciśnienia krwi.
Hialuronidaza i chloromycentyna to silne, naturalne antybiotyki. Znajdują się tutaj również substancje znieczulające, rozszerzające naczynia krwionośne a nawet neuropeptydy, które zawierają endorfiny zwane hormonami szczęścia oraz neurotransmitery - związki mające wpływ na zmniejszenie odczuwania bólu, niepokoju, depresji i na wywołanie snu.
Substancje znieczulające – silne czynniki przeciwbólowe
Neurotransmitery - związki biochemiczne normalizujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Należą do nich dopamina, serotonina, acetylocholina oraz enkefalina.
Datego też hirudoterapia ma czesto istotny wpływ na poprawę stanu zdrowia jak również znakomicie wspomagają leczenie.

DokŁadniejsze informacje:

HIRUDYNA to najbardziej znany produkt pijawki Hirudo medicinalis i równoczenie najlepszy z występujacych lek przeciwzakrzepowy. hirudyna - substancja białkowa hamująca krzepnięcie krwi. Jej bardzo aktywne oddziaływanie uzyskiwane dzięki współpracy z innymi wytworami gruczolów ślinowych pijawki, między innymi z: hementeryna, hementyna, i antystatyna. Każda dojrzala pijawka Hirudo medicinalis ma w sobie okolo 285 At-U hirudyny (Markwardt 1967), jednakże jej ilość zalezy od czasu, jaki upłyną od ostatniego karmienia pijawki i największą osiąga w 150 dniu zycia (Zapkuvene i Sinyavichene 1967). Badania pod kątem skuteczności działania nie wykazały żadnych działań ubocznych czystej hirudyny (Markwardt, Hauptmann, Nowak, Klesson i Walsmann 1982). U osób z chorobami krwi hirudyna to o wiele lepszy antykoagulant (w dawce 1000 At-U/na kg masy ciała przez godzinę) niż powszechnie używany w medycynie wielocukier heparyna czy otrzymywaną z koniczyny dikumaryna. Ma to związek szczególnie przy braku lub niskim poziomie antytrombiny III we krwi i tworzących się skrzepów sródnaczyniowych,wstrząsów septycznych, niewydolności nerek lub różnych przypadków dziedzicznych.

BDELINA jest inhibitorem proteaz, takich trypsyna, chymotrypsyna i plazmina, które są czynnikami stanów zapalnych i ich rozprzestrzeniania się w tkankach. Występuje w dwóch odmianach - bdelina A i bdelina B. Interesujący jest fakt, że bdelina i hirudyna mają dokładnie przeciwne działanie na proces krzepnięcia krwi.

HEMENTYNA - fibrynogenolityczny enzym, który zapobiega krzepnięciu krwi oraz rozkłada (inkoagulowac) utworzone już zakrzepy. Hementyna wytwarzana jest w dużych ilościach przez oba gruczoły ślinowe pijawki Haementeria ghiliani. Z obu gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii można wyodrębnić do 4,5 mg białka, z którego 2,8% to hementyna. Jedna pijawka posiada hementyne zdolną inkoagulować do 300 ml krwi.

GILANTYNA wyizolowana z gruczołów ślinowych pijawek Haementeria ghilianii. Działa jako antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy. Bardzo aktywny inhibitor czynnika Xa.

EGLINA silnie działa przeciwzapalnie (jest inhibitorem czynników stanów zapalnych). Jest bardzo aktywnym antyutleniaczem, potężnym inhibitorem proteaz, takich jak elastaza i katepsin G, uwalnianych przez ludzkie różnopostaciowo-jądrowe granulocyty, co pozwala natychmiast ukazywać urazy oraz pooperacyjne stany zapalne i skutecznie je powstrzymywać. Egliny rozkładają także chymotrypsyne i subtylizyne – proteazy produkowane przez bakterię Bacillus subtilis. W badaniach wykazano ich efektywność w leczeniu niektórych tików nerwowych oraz wrzodów sródbłonka jelit i nieswoistego rozkładu białek związanych z posocznicą (Von Bary 1979; Seemuller 1979).

ANTYELASTAZA – ogranicza działania elastaz, enzymów, które niszczą skórną elastyne. Antyelastaza opóźnia bardzo skutecznie procesy starzenia sie skóry.

HIRUSTAZYNA to kolejny rozpoznany niedawno antykoagulant produkowany przez Hirudo medicinalis. Należy do zwiazków biologicznych zaliczanych do rodziny antystazyn. Jest inhibitorem sieci kalikreinowych, trypsyny, chymotrypsyny i katepsyny

APYRAZA swietnie upłynnia krew zmniejszając jej lepkość.

DESTABILAZA cechuje się silnym działaniem przeciwagregacyjnym, który powoduje rozkładanie zakrzepłej krwi, co otwiera nowe drogi i możliwości dla hirudoterapii. Destabilaza posiada także unikalną substancję niskocząsteczkową PROSTOGLANDYNĘ (podobną do PROSTACYCLINY). Utrzymuje ona w dobrym stanie i regeneruje naczynia krwionośne i przewód pokarmowy. Oprócz tego reguluje poziom cukru we krwi. Najbardziej zagadkowa w działaniu prostaglandyny jest „samoregulacja” ciśnienia krwi. Jeżli jest ono za niskie – zostaje podwyższone, jeżeli natomiast jest zbyt wysokie – zostaje samoczynnie obniżone do stanu optymalnego.

ANTYBIOTYK CHLOROMYCETYNA – posiada bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Wytwarzany jest on przez żyjącą w symbiozie z pijawką lekarską bakterie. Do tej pory uważano, że bakteria ta to Aeromonas hydrophila. Pod tą nazwą jest ona nadal opisywana w literaturze oraz w wielu nawet współczesnych publikacjach. Po zastosowaniu najnowszych szczegółowych badań genetycznych wykazano, że ten mikroorganizm to bakteria Aeromonas veronii biotyp sobria. Taką samą bakterie wykryto w przewodzie pokarmowym żywiących się krwią nietoperzy wampirów Desmodus rotundus, zamieszkujących Amerykę Południową. Antybiotyk chloromycetyna okazał się być bardzo skuteczny przy leczeniu wrzodów (Catterina 1897; Muhling 1899; Weiler 1949), powracającej goraczki (Weiler 1949), tężca, zapalenia opon mózgowych, zakażenia bakterią streptococcal tularaemii (Weiler 1949) oraz przeciw zakażeniom Staphylococcus aureus (Weiler 1949). Kultura bakteryjna Aeromonas veronii biotyp sobria in vitro zabija prątki gruźlicy (Schweizer 1936), likwiduje dyzenterię oraz chroni przed błonicą i innymi chorobami (Busing 1953).

HIALURONIDAZA jest substancją o podwójnym działaniu. Jest silnym antybiotykiem oraz czynnikiem umożliwiającym szybkie przenikanie przez błony komórkowe sąsiadujących ze sobą komórek i tkanek ciała. Wiadomość o istnienieniu substancji o takim działaniu miała Heidenhain już w 1891 roku, ale dopiero późniejszy laureat Nagrody Nobla Claude (1937, 1940) przyjrzał się bliżej temu zjawisku i odkrył silne działanie rozszerzające i rozpulchniające wyciągów z pijawek na tkanki ciała i skórę. Ciekawą właściwością tego enzymu jest rozpuszczanie związków wielocukrowych tworzących ścianki przetrwalników dla wielu mikroorganizmów. W doświadczeniach swych Hist z powodzeniem leczy hialuronidazą zakażenia otrzewnej u myszy i świnek morskich, natomiast Bagdasarova ju w 1969 roku skutecznie leczyła nia jaskre u ludzi.

LIPAZY I ESTERAZY to czynniki powodujące rozkład tłuszczów.

SUBSTANCJA ROZSZERZAJĄCA NACZYNIA KRWIONOŚNE – bardzo podobna do histaminy związek biologiczny. Fakt rozszerzania naczyń krwionośnych pod wpływem wydzieliny gruczołów ślinowych pijawki Hirudo medicinalis jako pierwszy wyjaśnil i opisał w 1939 roku Lindemann. Było to potwierdzeniem wcześniejszych obserwacji (Magnus 1928), że wokół miejsca ugryzienia przez pijawkę nastepuję powiększanie się naczyń włosowatych.

SUBSTANCJE ZNIECZULAJACE – silne czynniki przeciwbólowe. Przypuszcza się, że działanie przeciwbólowe tych substancji wynika z dużej atrakcyjności dla ludzkiego mózgu NEUROPEPTYDÓW produkowanych przez pijawkę. Neuropeptydy zawierają ENDORFINY, znane powszechnie jako HORMONY SZCZECIA. Poza efektami przeciwbólowymi endorfiny te powodują likwidację uczucia niepokoju i euforii oraz uspokojenie, usuwają psychiczne oraz fizyczne uzależnienia, usuwają złe samopoczucie, nudności, depresję i inne objawy zaobserwowane u osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu.

NEUROTRANSMITERY - związki biochemiczne normalizujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Należą do nich dopamina, serotonina, acetylocholina oraz enkefalina. Mają one ogromny wpływ na ograniczenia w odczuwaniu bólu oraz zmiany w zachowaniu polegające na uwolnieniu od niepokoju lub depresji, wywoływaniu snu, a także potężnych emocjonalnych i czuciowych doswiadczeń, ale bez behawioralnego pobudzenia, psychozy lub obłędu, powodowanego przez narkotyki typu LSD czy amfetaminę.

Ostatnio amerykanska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pijawki medyczne (Hirudo medicinalis), oficjalnie uznając je za lekarstwo. Lekarze musieli przyznać, że hirudyna jest skuteczniejsza w zapobieganiu zawałom, niż stosowana do tej pory aspiryna czy heparyna (testy na około 20 tysiącach chorych). Dzięki pijawkom, jedna z firm farmaceutycznych stworzyła już syntetyczną hirudynę, którą mogą przyjmować chorzy, której jednak daleko do tej naturalnej. Pijawki doceniono też za działanie znieczulające. – Niemcy wykorzystują je przy zapaleniu stawów kolanowych – mówi Michał Szuch, reumatolog. – W takiej fazie, w której ulgi nie przynoszą żadne tradycyjne lekarstwa, żywe pijawki działają rewelacyjnie.